Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro vás v dubnu připravili

29.02.2024 Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro vás v dubnu připravili

Městská knihovna Pelhřimov zve všechny zájemce ve středu 3. dubna od 13.00 hodin do studovny na bezplatný kurz Chytrý telefon v praxi. Naučíte se, jak využívat chytrý telefon v každodenním životě. Zájemci o bezplatný kurz se musí předem přihlásit osobně v naučném oddělení knihovny nebo e-mailem na adrese naucne@knih-pe.cz případně na telefonním čísle 564 103 319, 565 321 093. Kurz je určený jen pro uživatele s operačním systémem Android.

 

Srdečně Vás zveme ve středu 3. dubna od 17.00 hodin do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na besedu Život zasvěcený restaurování s Jaroslavem Bendou. Můžete se těšit na vyprávění o tom, jaké profese musí ovládat při restaurování uměleckých artefaktů, které památky prošly jeho rukama i jak vznikala stejnojmenná kniha…

 

Městská knihovna Pelhřimov pořádá v pondělí 8. dubna od 17.00 hodin v hudebním oddělení přednášku Antonín Dvořák s přednášející Ing. Miloslavou Stehnovou. Připomeneme si život a dílo světoznámého a nejhranějšího českého hudebního skladatele. Patřil k několika významným českým osobnostem, jimž se dostalo zaslouženého respektu během jejich života a dočkal se uznání nejen v cizině, ale i doma. Jeho šedesáté narozeniny se v roce 1901 staly národní událostí.

 

Městská knihovna Pelhřimov zve všechny zájemce ve středu 10. dubna od 13.00 hodin do studovny na bezplatné školení Nebojte se internetu. Potřebujete poradit, jak vyhledávat na internetu? Společně si vše ukážeme a vyzkoušíme… Zájemci o bezplatné školení se musí předem přihlásit osobně v naučném oddělení knihovny nebo e-mailem na adrese naucne@knih-pe.cz  případně na telefonním čísle 564 103 319, 565 321 093.

 

Nenechte si ujít v pondělí 15. dubna od 17.00 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny cestopisný pořad Putování (nejen) za kolosy KarnátakyMgr. Josefem Bartoškem. Chcete se dozvědět, čím je zajímavý tento stát jižní Indie? Jeho obyvatelé mluví drávidským jazykem, který se nazývá kannada, což někdy bývá matoucí. Když vyrazíme časně zrána, je pod stromy spousta krásných květů, které v noci opadaly a lidé je sbírají a dělají z nich girlandy, které pak obětují v chrámech. Ty jsou nejen hinduistické, ale i buddhistické, křesťanské, sikhské i džinistické. A sem upneme většinu naší pozornosti. Dozvíte se o boji Bháraty a Bahubálího, co znamená pro indické myšlení i jak souvisí tento asketa s bolywoodským Bahubálím. Možná i vstoupíme do světa, který nás má stále čím překvapovat. Tak se nechte překvapit… Vstupné 50 Kč

 

Městská knihovna Pelhřimov zve děti i rodiče ve středu 17. dubna od 14.00 hodin do dětského oddělení na tvůrčí dílnu Vějíře. Přijďte si vyrobit originální doplněk… 

 

Koho zajímá historie, s přesahem do současnosti, určitě by si neměl nechat ujít přednášku Probouzení národa české hnutí 1780-1830 v podání historika Mgr. Michala Kampa ve středu 24. dubna od 17.00 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny. Přednáška se zaměří na počátky tzv. národního obrození. Pokusí se zmapovat tehdejší celoevropské společenské a politické okolnosti, které k tomu vedly. A samozřejmě poukáže na omyly s národním hnutím dodnes spojené.

pondělí 29. dubna od 17.00 hodin zveme do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na přednášku s diskusí Křesťanství ve 21. století? s přednášejícím Vláďou Donátem, M. Div starší církve Křesťané Pelhřimov a ředitelem Malého muzea Bible. Evropská kultura stojí na křesťanských základech a naše země je plná symbolů připomínajících toto náboženství. Patří křesťanství do dávné minulosti nebo je i v dnešní době aktuální? Má víra v Boha modernímu člověku co nabídnout?

Výstavy:

V přízemí pelhřimovské knihovny v oddělení beletrie si můžete v dubnu prohlédnout výstavu kreseb Marušky Šlechtové s názvem Moje JÁ.

Naučné oddělení v 1. patře pelhřimovské knihovny si vás v dubnu dovoluje pozvat na výstavu Můj naivní svět z obrazů Ivany Maršíkové a výstavku Výrobky z minerálů z tvorby Martiny Fialové.

Dětské oddělení pelhřimovské knihovny zve na výstavu Co dokážeme aneb Každý z nás je umělec z výtvarných prací žáků Speciální školy Pelhřimov, Komenského 1326. Výstava ve 2. patře knihovny bude ke zhlédnutí do konce dubna.