Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro Vás v ŘíJNU připravili

08.09.2023 Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro Vás v ŘíJNU připravili

Městská knihovna Pelhřimov si pro všechny skupiny svých uživatelů připravila bohatý program na letošní Týden knihoven, který se bude konat od 2.­–8. října Letos proběhne 27. ročník této oblíbené celostátní akce vyhlašované Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky. V rámci Týdne knihoven mohou návštěvníci knihovny využít následující nabídku:

Registrace nových čtenářů zdarma ve středu 4. října

Amnestie pro zapomnětlivé čtenáře ve všech odděleních knihovny po celý týden

Prodej vyřazených knih za cenu 1 Kč za kus

 

Městská knihovna Pelhřimov nabízí studium Virtuální univerzity třetího věku (VU3V), které připravila Česká zemědělská univerzita v Praze a pelhřimovská knihovna se stala jedním z jejích konzultačních středisek. V pondělí 2. října od 12.30 hodin v hudebním oddělení pokračuje druhou lekcí kurz Habsburkové bez trůnu. Zájemci o studium mohou přijít na tuto přednášku nebo se přihlásit předem na e-mail beletrie@knih-pe.cz  nebo na telefonu 564 103 322, vyplnit přihlášku ke studiu, kterou zájemce v knihovně dostane a uhradit studijní poplatek 400 Kč za daný kurz.

 

Pelhřimovská knihovna si vás dovoluje pozvat v úterý 3. října od 9.00 hodin do hudebního oddělení na Relaxační dopoledne. Přijďte si odpočinout do knihovny, poslechnout si ukázky relaxační hudby, uvolnit se při malování antistresových omalovánek nebo jen vychutnat šálek čaje pro dobrou náladu...

 

Městská knihovna Pelhřimov zve všechny příznivce deskových a společenských her ve středu 4. října od 12.00 – 16.00 hodin do hudebního oddělení na odpolední prezentaci her vydavatelství PIATNIK. Můžete si vyzkoušet a zahrát množství atraktivních her od Piatniku, které předvede a vysvětlí zástupce vydavatelství. Na závěr budete mít možnost nakoupit si prezentované hry se slevou.

 

Nejen milovníky záhad a tajemna bude jistě zajímat přednáška Záhada jantarové komnaty ve čtvrtek 5. října od 17.00 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny. Komnata, která bývá označována jako osmý div světa, tajemně zmizela na konci 2. světové války. O jejím vzniku i proč vznikla, co se s ní dělo během války a jak mohla zmizet v roce 1945, bude vyprávět Milan Zacha Kučera, autor knihy Největší záhady Třetí říše a specialista na historické záhady a hledání pokladů.

 

Pro všechny příznivce cestování pořádá pelhřimovská knihovna v pondělí 9. října od 17.00 hodin v hudebním oddělení přednášku Poloostrov Mitre Přechod Ohňové země s cestovatelkou Eliškou Křížkovou. Dozvíte se, jaké je to dostat se k nejjižnější knihovně na světě. Přestopovat Patagonii, hledat neexistující informace a zabalit si na záda jídlo na minimálně 15 dní. Nejjižnější část Ohnivé země se nazývá Poloostrov Mitre. Za posledních pár desítek let se sem odvážilo jen pár jedinců. Počet obyvatel poloostrova 3. Cesta přes nekonečné mokřady, bobří hráze a pláže s výhledem na velryby, delfíny a lachtany. Drsná nedotčená příroda plná divokých býků a koní a majestátných kondorů kroužícími nad hlavou a lišek, co dávají dobrou noc…

 

Městská knihovna Pelhřimov zve děti i rodiče ve středu 11. října od 14.00 hodin do dětského oddělení na tvůrčí dílnu Podzimní strom. Přijďte si vyrobit originální dekoraci…

 

Ve středu 11. října od 17.00 hodin zveme všechny zájemce do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na další pokračování besedy Povídá se, že … Za poznáním míst opředených pověstmi se vydá se svým hostem Mgr. Jaromíra Jirků.

 

Městská knihovna Pelhřimov pořádá v pondělí 16. října od 17.00 hodin v hudebním oddělení přednášku Albrecht z Valdštejna s přednášející Ing. Miloslavou Stehnovou. Přijďte si připomenout životní příběh muže, který předběhl svou dobu, byl skvělý vojevůdce, politik světového formátu, stratég, byznysmen a vizionář, a přesto se o něm toho moc neví...

 

Městská knihovna Pelhřimov zve všechny zájemce v pondělí 18. října od 13.00 hodin do studovny na bezplatné školení Nebojte se internetu. Potřebujete poradit, jak vyhledávat na internetu? Společně si vše ukážeme a vyzkoušíme… Zájemci o bezplatné školení se musí předem přihlásit osobně v naučném oddělení knihovny nebo e-mailem na adrese naucne@knih-pe.cz  případně na telefonním čísle 564 103 319, 565 321 093.

 

Zveme všechny příznivce výtvarného umění v úterý 24. října od 17.00 hodin do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na přednášku Mánes, Aleš, Švabinský s oblíbeným lektorem Mgr. Jaroslavem Staňkem. Přijďte si připomenout díla významných představitelů českého malířství. Součástí přednášky bude promítání.

Nenechte si ujít ve středu 25. října od 17.00 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny přednášku publicisty a spisovatele Stanislava Motla Rok 1938, vyhnání Čechů z pohraničí 85. výročí, kterou doplní projekce dokumentárního filmu Němci proti Hitlerovi natočeného podle knihy S. Motla Válka před válkou. Srdečně zve KPHPe.

 

Městská knihovna Pelhřimov zve děti na Podzimní prázdniny v knihovně. V dětském a hudebním oddělení můžete příjemně strávit prázdninové dny. A na co se můžete těšit?

V dětském oddělení na vás čeká následující program:

čtvrtek 26. října od 8.00 – 11.00 hodin – Dinosauři a letadla z kolíčků

V hudebním oddělení:

pátek 27. října od 8.00 – 11.00 hodin – Puzzliáda – přijďte si složit jednoduchá puzzle, kdo složí alespoň 3 puzzle, bude zařazen do slosování o ceny

Výstavy:

Oddělení beletrie zve v říjnu na výstavu Dělej, co Tě baví… z obrázků amatérské malířky Veroniky Součkové.

V naučném oddělení v 1. patře knihovny bude v říjnu pokračovat výstava obrazů britského malíře Jonathana Huxleyho, kterou pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s., Oblastní odbočka Pelhřimov. Jonathan Huxley je slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy. Kvůli vadě zraku, v jejímž důsledku je velmi citlivý na světlo, nejčastěji tvoří v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční (světélkující) barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Výstava se koná v rámci 29. ročníku festivalu Dny umění nevidomých. Záštitu nad výstavou převzal místostarosta Pelhřimova Mgr. Karel Kratochvíl.

V naučném oddělení v 1. patře pelhřimovské knihovny si můžete během října prohlédnout výstavku Hand made mýdla z výrobků Olgy Koubové.

Dětské oddělení pelhřimovské knihovny zve na výstavu Co dokážeme aneb Každý z nás je umělec z výtvarných prací žáků Základní školy Pelhřimov, Komenského 1326. Výstava ve 2. patře knihovny bude ke zhlédnutí do konce října.