Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro Vás v únoru připravili

12.01.2024 Kompletní přehled akcí a výstav, které jsme pro Vás v únoru připravili

Městská knihovna Pelhřimov zve děti na Pololetní prázdniny v knihovně.

V dětském oddělení můžete příjemně strávit prázdninový den. A na co se můžete těšit:

pátek 2. února

od 9.00 do 11.00 hodin – tvůrčí dílna Čápi z vatových tamponů

V hudebním oddělení na vás čeká následující program:

pátek 2. února

od 9.00 do 11.00 hodinDeskohraní s knihovníkyzahrajeme si spolu hry z naší bohaté nabídky, na hráče čeká čaj a každý účastník bude zařazen do slosování o knihu a malé dárky

Městská knihovna Pelhřimov nabízí studium Virtuální univerzity třetího věku (VU3V), které připravila Česká zemědělská univerzita v Praze a pelhřimovská knihovna se stala jedním z jejích konzultačních středisek. Další semestr bude začínat vybraným kurzem Arménie blízká i vzdálená v pondělí 5. února od 12.30 hodin v hudebním oddělení. Zájemci o studium mohou přijít na tuto úvodní přednášku nebo se přihlásit předem na e-mail: vedouci@knih-pe.cz nebo telefon: 776 012 355, vyplnit přihlášku ke studiu, kterou zájemce v knihovně dostane a uhradit studijní poplatek 400 Kč za daný kurz.

Srdečně zveme ve středu 7. února od 17.00 hodin do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na besedu se spisovatelem, teologem, středoškolským učitelem a pelhřimovským rodákem Martinem Chadimou. Loni v říjnu mu vyšel historický román Poslední kacíř a jeden ze dvou hlavních hrdinů knihy je Petr z Pelhřimova, což je autorův malý dík věnovaný městu a jeho předkům. Kromě prezentace knihy vás čeká i kratičká přednáška o středověku.

Městská knihovna Pelhřimov pořádá v pondělí 12. února od 17.00 hodin v hudebním oddělení přednášku Vladislav II. s přednášející Ing. Miloslavou Stehnovou. Připomeneme si životní příběh druhého českého krále, jenž byl významem veliký, přesto je neprávem ztracený mezi plejádou našich slavnějších vládců. Právě on nechal postavit první kamenný Juditin most. Jeho bojovníci se proslavili v bitvě u Milána a zúčastnili se druhé křížové výpravy. Vladislav přivedl do země nové řeholní řády – cisterciáky, johanity a premonstráty. Jeho vláda vynesla Čechy do centra politického evropského dění.

 

Městská knihovna Pelhřimov zve všechny zájemce ve středu 21. února od 13.00 hodin do studovny na bezplatné školení Nebojte se internetu. Potřebujete poradit, jak vyhledávat na internetu? Společně si vše ukážeme a vyzkoušíme… Zájemci o bezplatné školení se musí předem přihlásit osobně v naučném oddělení knihovny nebo e-mailem na adrese naucne@knih-pe.cz  případně na telefonním čísle 564 103 319, 565 321 093.

 

Nenechte si ujít ve středu 21. února od 17.00 hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny besedu s jedním z nejpopulárnějších českých knižních autorů Alešem Palánem. Čtenářskou pozornost si získaly jeho knihy o samotářích a lidech žijících mimo systém. Můžete se těšit na povídání o jeho nových knihách Náčelník a Muž, který sází borovici blatku, ale samozřejmě i o těch starších…

Jihlavského rodáka proslavily knihy rozhovorů se známými osobnostmi, ale i s lidmi z okraje společnosti. Knihy jsou natolik úspěšné, že se stal dvojnásobným držitelem ocenění Magnesia Litera. Jeho kniha Raději zešílet v divočině pojednávající o nelehkém životě samotářů ze Šumavy zvítězila v anketě Lidových novin Kniha roku 2018.

 

Městská knihovna Pelhřimov zve děti na Jarní prázdniny v knihovně.

V dětském oddělení můžete příjemně strávit prázdninové dny. A na co se můžete těšit:

pondělí 12. února

od 9.00 - 11.00 h. – tvůrčí dílna Źába z papírového talíře

středa 14. února

od 9.00 - 11.00 h. – tvůrčí dílna Létající sovička

V hudebním oddělení na vás čeká následující program:

pátek 16. února

od 9.00 h. – Pexesiáda – na hráče čeká ovocný čaj a – každý hráč bude zařazen do slosování o knihu a malé dárky

 

Zveme všechny příznivce výtvarného umění v úterý 27. února od 17.00 hodin do hudebního oddělení pelhřimovské knihovny na přednášku Nejkrásnější portréty v dějinách malířství s oblíbeným lektorem Mgr. Jaroslavem Staňkem. Součástí přednášky bude promítání.

Výstavy:

V přízemí pelhřimovské knihovny v oddělení beletrie můžete navštívit výstavu Fotografie pro radost od Lucie Kroupové. Výstava potrvá do konce února.

V naučném oddělení v 1. patře pelhřimovské knihovny si v únoru nenechte ujít výstavu obrazů Vlastimila Váni a výstavku z výrobků Rychnovské dílničky.

Dětské oddělení pelhřimovské knihovny zve na výstavu Co dokážeme aneb Každý z nás je umělec z výtvarných prací žáků Speciální školy Pelhřimov, Komenského 1326. Výstava ve 2. patře knihovny bude ke zhlédnutí do konce února.